Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla

27,00 TL

Sayfa Sayısı: 367

Basım Tarihi: Nisan 2015

ISBN: 9789944611138

Ebat: 13*21


Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla

Ataol Behramoğlu-Nihat Behram. İki kardeş. 1960’lı yılların, 68 kuşağının edebiyat alanında iki efsane ismi, iki seçkin şairi.

“Bir Gün Mutlaka” inancında somutlaşan umut, cesaret ve kararlılık, Ataol Behramoğlu’nun 1965’te “Papirüs” dergisinde yayımlanan, 1970’te aynı adla kitaplaşan şiiriyle, o günlerden bu günlere ışık taşımayı sürdürüyor.

Nihat Behram’ın, 1976’da ilk yayımlanışından bu yana yüze yakın basım yapan ve her kuşaktan milyonlarca okura ulaşan “Darağacında Üç Fidan”ı Deniz Gezmişlerin sönümsüz meşalesiyle cellatların yüreğine korku salmaya, günümüzü ve geleceğimizi aydınlatmaya devam ediyor.

Biri yetmişinci yaşını geride bırakan, öteki yetmişinci yaşına yaklaşan ağabey ve kardeş, nice karanlıklardan, zindanlardan, işkencelerden, sürgünlerden kopup gelmiş mektuplarıyla; yine delikanlılık yıllarının bükülmez inancı, devrimci ateşi; ülkeye, emeğe, insana “artar eksilmez” sevgileriyle, tıpkı “Halkın Dostları” ve “Militan” yıllarındaki gibi, omuz omuza, yürek yüreğe, okur karşısındalar…

Ataol Behramoğlu ve Nihat Behram’ın 1967-1983 yılları arasında birbirlerine yazdıkları mektuplardan günümüze kadar korunmayı başaran toplam 120 mektubu, Ataol’la Nihat arasındaki kardeşin, Namık Kemal Behramoğlu’nun oğlu, yeni kuşağın başarılı şair ve deneme yazarı Onur Behramoğlu yayına hazırladı.

“Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla”, 60’lı yıllar gençliğinin delikanlı yürek atışlarını yirmi birinci yüzyıl gençliğine ulaştırıyor.


Facebook Yorum