Türklerin Tarihi Beşinci Kitap

25,00 TL

Sayfa Sayısı: 320

Basım Tarihi: Temmuz 2015

ISBN: 9789754780215

Ebat: 13*19,5


Türklerin Tarihi Beşinci Kitap

BİRİNCİ KİTAPTA

Ulusal tarih anlayışları: Atatürkçü tarih, Turancı tarih, toplumcu tarih. Anadolu’nun Türkleşmesi ve Türk Ulusu’nun meydana gelmesi. Orta Asya Türklerinin  ekonomik, kültürel, dinsel ve toplumsal yaşamları. Asya ve Avrupa Hunları.

 

İKİNCİ KİTAPTA

Göktürkler, Uygurlar, Rusya ve Avrupa Türkleri (Bulgar, Avar, Hazar, Macar, Peçenek, Oğuz ve Kuman) ve “Göçebe Feodalizmi” inceleniyor. Doğu Avrupa  yahudiliğinin Türk kökenli olup olmadığı tartışılıyor.

 

ÜÇÜNCÜ KİTAPTA

Türklerin Tarihi, X.Yüzyıldan  sonra islam tarihi çerçevesinde yer alır. Üçüncü kitap, Türklerin tarihi ile bağlantılı olarak islam tarihini inceler. İslam toplumunda devlet, sınıflar ve sınıf  mücadeleleri, islam açısından feodalizm, kapitalizm, sosyalizm ve asyagil toplum tartışmaları ele alınır. Bu çerçeve içinde ilk Türk-İslam devletlerinin meydana çıkışı anlatılır.

 

DÖRDÜNCÜ KİTAPTA

Türklerden önce Anadolu’ya  islamiyetin girişi, Ermeni sorunu, Selçuklu Devleti ve toplumsal düzeni, sünni-şii çatışmasının kökenleri, Doğu ve Batı ilişkileri açısından Haçlı Seferleri ve Orta Asya’da Türk uluslarının meydana geliş süreçleri incelenir.

 

BEŞİNCİ KİTAPTA

Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması, Bektaşilik, Kızılbaşlık, Ahilik, feodal düzenin kuruluşu, Doğu Anadolu’nun geri kalış nedenleri ve Kürt sorunu gibi konular işlenir.

 


Facebook Yorum