PLATON’DA VARLIK VE YASA

15,00 TL

Sayfa Sayısı: 216

Basım Tarihi: 5 Eylül 2015

ISBN: 9789944611275

Ebat: 13*21


PLATON’DA VARLIK VE YASA

Aşk ile başlayıp, adalet ile biten kitap...

“Bağlandığı kendi dışındaki kutup yıldızının ona zarar verebileceğini hesap edemeyen bir masumiyet. İnanç adı verilen o bağın kuruluşunda beliren irade budur: İnanabilecek, güvenebilecek, bağlanabilecek kadar masum olmak. Yeniden doğmak belki böyle mümkün olur.”
Mitosun ve erosun Platon’un felsefesindeki yerine dair girişilen teşebbüs büyüsünü yitiren dünyaya, musaları yeniden çağırıyor. Gökdelenlerin arasında kaybolan demirkazığın eskilerin ufkundaki yerini hatırlatıyor.
“Hukuk nedir, şu kitapçılardaki kanun metinleri mi yoksa adliyeler mi? Ve biz tutup bu kanunları yesek veya onları adliyenin içinde toplayıp hepsini yakıp yıksak artık hukuk yoktur mu diyeceğiz? Bu gülünç olmaz mı? Bir kalem ile Kalem farklı şeydir. Bir kalemi duyabilir, görebilirsin ama ona kalem demeni sağlayan Kalem’i ne görebilirsin ne duyabilirsin, onu düşünebilirsin, düşünce ile görebilirsin. Hukuk ve adalet de böyledir, bu yüzden bütün anayasalar yense de anayasa yok olmaz.”

Platon, diyaloglarında yasadan, yönetim biçimlerinden ve adaletten sıklıkla bahsetse de hukuku doğrudan ontolojik bir vaka olarak ele alıp özel olarak incelememiştir. Elinizdeki kitap hukuka Platon’un varlık kuramının ışığında bakmakta ve Platon’un mevcut ile bu mevcudun idea’sı arasında kurduğu ilişkiyi hukuka uyarlamaktadır. Mevcut hukukun ve hukukların varlığının, teorik ve pratik çalışmalarda ancak hukuk idea’sı ile birlikte düşünüldüğünde anlamlı sonuçlar üretebileceğini, hukuk ile politika arasındaki ilişkinin de ancak bu minvalde değerlendirilebileceğini açıklamaktadır. Yirmi beş yüzyıl önce hocası Sokrates’i genel kanının pençesine düşmüş bir hukuka kurban veren bir filozofun sunduğu araçları hukukun çekirdeğindeki hukuk fikrini vurgulamak üzere kullanmak, güncelliği su götürmez bir çabadır.


Facebook Yorum